جنگنده F-15EX Eagle II ساخت بوئینگ که بر اساس جنگنده F-15E Strike Eagle ساخت مک دانل داگلاس برای نیروی هوایی سلطنتی عربستان سعودی ساخته شده است، جدیدترین نسخه جنگنده ضربتی چند منظوره این هواپیمای مشهور است. در سال ۲۰۱۸، تحقیقات موسوم به ارزیابی و بررسی برنامه ایالات متحده نشان داد که به دلیل کمبود F-22 رپتور ساخت لاکهید مارتین/بوئینگ و تاخیر در تولید و تحویل F-35 Lightning II های لاکهید مارتین، ساختن یک نسخه به روز شده از F-15E Strike Eagle ساخت مک دانل داگلاس هوشمندانه خواهد بود.

 
جنگنده F-15EX Eagle II چه قابلیت هایی دارد؟

 

جنگنده F-15EX Eagle II بوئینگ علیرغم نداشتن قابلیت پنهانکاری F-22 و F-35، انتظار می رود که به ستون فقرات دفاع داخلی ایالات متحده تبدیل شود. مجهز به سیستم های الکترونیکی پیشرفته و قابلیت های اقدامات متقابل پیشگیرانه که به بهبود آگاهی موقعیتی خلبان کمک می کند، این جنگنده یک پلتفرم مناسب برای استقرار سلاح ها در پشتیبانی از F-22 و F-35 است.

 

پایان جنگ سرد و جنگ علیه تروریسم

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در ۲۵ دسامبر ۱۹۹۱ و به قدرت رسیدن بوریس یلتسین به عنوان رئیس جمهور کشور تازه استقلال یافته روسیه، غرب و به ویژه آمریکایی ها دیگر احساس خطر نمی کردند. در نهایت، این موضوع منجر به کاهش هزینه های دفاعی و کاهش تعداد هواپیماهای نظامی فعال شد.

جنگنده F-15EX Eagle II چه قابلیت هایی دارد؟

 

وضعیت اما پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در نیویورک و واشنگتن بدتر شد، زمانی که ۱۹ تروریست القاعده چهار هواپیمای مسافربری تجاری را ربوده و آنها را به مرکز تجارت جهانی و پنتاگون کوبیدند. پس از این حمله، ایالات متحده تمرکز خود را به سمت جنگ ضد شبه نظامی، با تمرکز بر رهبر القاعده، اسامه بن لادن، و اردوگاه های آموزشی تروریست ها در افغانستان معطوف کرد.

نیروی هوایی ایالات متحده یک جنگنده نسل پنجم می خواست

اکنون در تلاش برای جایگزین کردن هواپیمای F-15 خود با یک جنگنده برتری هوایی نسل پنجم در قالب F-22 Raptor ساخت لاکهید مارتین/بوئینگ، هدف نیروی هوایی ایالات متحده خرید ۳۸۱ فروند از این جنگنده نسل پنجمی بود. در سال ۲۰۰۹، تصمیم گرفته شد که به دلیل هزینه بالای F-22 و کمبود موشک های هوا به هوا، بهتر است این بودجه برای توسعه F-35 Lightning II ساخت لاکهید مارتین برای نیروی هوایی، نیروی دریایی و تفنگداران دریایی هزینه شود. در نهایت، تنها ۱۸۷ فروند F-22 قبل از پایان تولید در سال ۲۰۱۱ ساخته شد.

جنگنده F-15EX Eagle II چه قابلیت هایی دارد؟

 

تفاوت بین F-15 و F-15EX چیست؟

اگرچه F-15EX و F-15D/C ممکن است از نظر ظاهر یکسان به نظر برسند، اما در درون، این دو هیولاهایی کاملاً متفاوت هستند. یک راه آسان برای تشخیص F-15EX این است که این نسخه دارای دو خلبان است، در حالی که F-15C یک جنگنده تک سرنشینه است. زمانی که F-15C/D در حال تولید بود، به سیستم های کامپیوتری دهه ۱۹۷۰ مجهز می شدند. در طول سال ها، پیشرفت های قابل توجهی در فناوری کامپیوتری صورت گرفته است. اگرچه ممکن است F-15EX مانند F-22 و F-35 یک جنگنده نسل پنجمی نباشد، اما اینکه آن را یک هواپیمای نسل ۴.۵ بنامیم دور از واقعیت نیست.

نیروی هوایی ایالات متحده تصمیم گرفت F-15D دو سرنشینه را انتخاب کند، جنگنده ای که در آن زمان هنوز در حال تولید بود تا از هزینه های راه اندازی خط تولید جدید در کارخانه سنت لوئیس بوئینگ جلوگیری کند.

جنگنده F-15EX Eagle II چه قابلیت هایی دارد؟

 

ارتقاهای F-15E عبارتند از:

 • کابین جدید و کنترلگرهای پرواز
 • یک رادار آرایه اسکن شده الکترونیکی فعال (AESA)
 • سیستم های جستجو و ردیابی مادون قرمز (IRST)
 • سیستم «حفاظت از خود هوابرد پیشرفته «(EPAWSS) ساخت کمپانی BAE Systems
 • یک سیستم ریلی پرتاب موشک و بمب پیشرفته چندگانه (AMBER) که F-15EX را قادر می سازد تا ۲۲ موشک هوا به هوا را حمل کند
 • یک ساختار اصلاح شده با عمر مفید ۲۰,۰۰۰ ساعت

در حالی که F-15EX ارتقاهای قابل توجهی نسبت به مدل های قدیمی دریافت کرده است، اما هنوز مانند F-22 و F-35 پنهانکار نمی تواند با موشک های مدرن زمین به هوا مقابله کند. به همین دلیل، در درجه اول، این جنگنده برای حفاظت از سرزمین های میهنی و پایگاه هوایی و اجرای مناطق پرواز ممنوع که در آن دشمن دفاع هوایی محدودی دارد، استفاده خواهد شد.

جنگنده F-15EX Eagle II چه قابلیت هایی دارد؟

 

آیا F-15EX دو سرنشینه است؟

بله، F-15EX دارای دو صندلی در یک پیکربندی پشت سر هم است. همانطور که قبلاً اشاره کردیم، نیروی هوایی ایالات متحده نوع دو سرنشینه را انتخاب کرد زیرا F-15D در زمان سفارش هنوز در حال تولید بود. با انجام این کار، دولت از هزینه های بیشتر بوئینگ برای داشتن خط تولیدی کاملاً جدید جلوگیری کرد.

F-15EX Eagle 2 چقدر سرعت دارد؟

برای درک اینکه F-15EX II چقدر سریع است، ابتدا باید بدانید که ۱۵ Eagle چگونه به وجود آمد. در طول جنگ سرد، در سال ۱۹۶۷، نیروی هوایی اتحاد جماهیر شوروی جنگنده Mikoyan-Gurevich MiG-25 را در فرودگاه دوموددوو در نزدیکی مسکو رونمایی کرد. در آن زمان، MiG-25 جنگنده ای بسیار مرموز و سری بوده و تنها تعداد انگشت شماری از افراد از توانایی های آن را مطلع بودند.

MiG-25 برای مقابله با تهدید هواپیماهای جاسوسی سریع و بلندپرواز آمریکایی ساخته شده بود. هنگامی که مهندسان در غرب برای اولین بار این هواپیمای ساخت شوروی و ورودی های هوای موتور آن که به اندازه اتومبیل های کوچک بود را دیدند، به شدت نگران شدند. همچنین بال های بزرگ MiG-25 نشان می داد که توانایی مانور بسیار بیشتری نسبت به McDonnell F-4 Phantom II دارد.

جنگنده F-15EX Eagle II چه قابلیت هایی دارد؟

 

بدین ترتیب چهار شرکت پیشنهادات خود را برای مقابله با تهدید میگ-۲۵ شوروی ارائه کردند و نیروی هوایی ایالات متحده طرح کمپانی مک دانل داگلاس را انتخاب کرد. F-15 از زمان معرفی در سال ۱۹۷۶ به طور مداوم در حال بروزرسانی بوده تاکنون به F-15EX رسیده است.

در حالی که F-15EX می تواند به سرعتی نزدیک به ۲.۹ ماخ برسد، متغیرهای متعددی مانند حجم سوخت و سیستم های تسلیحاتی بر این سرعت تاثیرگذار هستند. در حالی که زمانی که به موشک های HARP مجهز باشد تنها می تواند با سرعت ۱.۲ ماخ پرواز کند، نیروی هوایی ایالات متحده قصد دارد از F-15EX به عنوان سکویی برای پرتاب موشک های کروز مافوق صوت جدید استفاده کند.

جنگنده F-15EX Eagle II چه قابلیت هایی دارد؟

 

ظرفیت حمل بار F-15EX Eagle II چقدر است؟

به ادعای بوئینگ، F-15EX می تواند ۱۳.۱۵ تن سلاح از جمله مهمات های بزرگ حمل کند. F-15EX هنگام انجام مأموریت های برتری هوایی معمولاً به ۱۲ فروند موشک هوا به هوا مجهز می شود. هنگام استفاده از ریل های توسعه‌یافته پیشنهادی و ایستگاه‌های تسلیحاتی مخازن سوخت تطبیقی (CFT)،یک جنگنده F-15EX می‌تواند موارد زیر را حمل کند:

 • ۱۶ فروند موشک هوا به هوای پیشرفته میان برد (AGM)
 • ۴ فروند موشک AIM 9
 • ۲ فروند موشک هوا به سطح AGM-88 HARM
 • ۱۶ فروند بمب با شعاع کوچک GBU-39
 • ۱ فروند بمب ۴۵۰ کیلوگرمی و ۲ موشک AGM-88 HARM