هر زمان که رئیس جمهور ایالات متحده نیاز به پرواز به جایی داشته باشد، تقریباً همیشه این کار را با یکی از دو بوئینگ ۷۴۷-۲۰۰B سفارشی مخصوص رییس جمهور انجام می دهد. برای اطمینان از اینکه همه چیز به خوبی پیش می رود، برای هر سفر ساعت ها برنامه ریزی و هماهنگی دقیق انجام می شود. در حالی که Air Force One (یا بهتر است بگوییم، VC-25) رئیس جمهور، تیم دولت او و برخی از خبرنگاران کاخ سفید را حمل می کند، هواپیمایی دیگر نیز جلوتر از هواپیمای رییس جمهور حرکت می کند. این هواپیمای مورد استفاده برای حمل و نقل لیموزین رئیس جمهور و اتومبیل های متعلق به سرویس مخفی، C-17 Globemaster نیروی هوایی ایالات متحده است.

 
هواپیماهایی که ایر فورس وان را همراهی می کنند

 

درباره C-17 Globemaster III مک دانل داگلاس/بوئینگ

 

هواپیمای C-17 Globemaster III ساخت مک دانل داگلاس/بوئینگ یک هواپیمای ترابری سنگین بر اساس YC-15 ساخت مک دانل داگلاس است، یک هواپیمای ترابری تاکتیکی با چهار موتور برای برخاستن و فرود کوتاه (STOL) که برای جایگزینی لاکهید C-130 هرکولس طراحی شده است. در نهایت، YC-15 هرگز از مرحله نمونه اولیه عبور نکرد، اما مک دانل داگلاس از آن به عنوان سکوی پرشی برای C-17 بسیار بزرگتر استفاده کرد.

C-17 که در دهه ۱۹۷۰ برای جایگزینی C-141 Starlifter ساخت لاکهید و برخی از وظایف گلکسی C-5 لاکهید طراحی شد، اولین پرواز خود را در ۱۵ سپتامبر ۱۹۹۱ انجام داد. هواپیمای C-17 به طور رسمی در ۱۷ ژانویه ۱۹۹۵ وارد سرویس نیروی هوایی ایالات متحده (USAF) شد. پس از ادغام مک دانل داگلاس با بوئینگ در سال ۱۹۹۷، تولید C-17 برای دو دهه آینده در تاسیسات لانگ بیچ، کالیفرنیا ادامه یافت. بین سال های ۱۹۹۱ تا ۲۰۱۵، در کل ۲۷۹ فروند C-17 تولید شد.

هواپیماهایی که ایر فورس وان را همراهی می کنند

 

نیروی هوایی ایالات متحده معمولاً از C-17 برای مأموریت های استراتژیک تاکتیکی به منظور انتقال نیرو و محموله در سراسر جهان استفاده می کرد. وظایف دیگری که توسط C-17 انجام می شود شامل هلی برن، تخلیه پزشکی و تامین تجهیزات امدادی پس از بلایای طبیعی است.

مشخصات و قابلیت های C-17

خدمه دو خلبان و یک متخصص بار
محموله ۱۸ پالت مستر ۴۶۳L  یا ترکیبی از محموله پالتی و خودروها. ۱۰۲ چترباز یا ۱۳۴ سرباز
طول ۵۳ متر
طول بال ۵۱.۵ متر
ارتفاع ۱۶.۸ متر
محیط بال ۳,۸۰۰ فوت مربع
وزن خالی ۱۲۸.۱ تن
حداکثر وزن در هنگام برخاستن ۲۶۵.۳ تن
ظرفیت سوخت ۱۳۴,۵۵۶ لیتر
موتورها ۴ موتور توربوفن PW2000 پرت اند ویتنی

 

عملکرد

سرعت کروز ۸۳۲ کیلومتر بر ساعت
برد ۴,۴۴۸ کیلومتر
برد فرابری ۱۱,۳۷۶ کیلومتر
سقف پروازی ۴۵,۰۰۰ پا
مسافت لازم برای بلند شدن در حداکثر وزن ۲,۵۰۰ متر
مسافت برای فرود ۱,۰۶۷ متر

 

هواپیمای روز قیامت

دومین هواپیمایی که هرجا که می‌رود، ایر فورس وان را همراهی می کند، بوئینگ E-4 است که به‌عنوان یک پناهگاه هسته‌ای و مرکز فرماندهی و کنترل عمل می‌کند. بوئینگ E-4 که در طول جنگ سرد ​​برای برنامه فرماندهی پست هوایی اضطراری ملی (NEACP ساخته شده است، یک بوئینگ ۷۴۷-۲۰۰B است که به طور ویژه اصلاحاتی در آن صورت گرفته است.

هواپیماهایی که ایر فورس وان را همراهی می کنند

 

نیروی هوایی ایالات متحده دارای چهار فروند هواپیمای بوئینگ E-4 است که از پایگاه نیروی هوایی Offutt در نزدیکی اوماها، نبراسکا عملیات انجام می دهند. هنگامی که این هواپیماها برای اولین بار در سال ۱۹۷۴ وارد خدمت نیروی هوایی ایالات متحده شدند، در پایگاه نیروی هوایی اندروز در مریلند نگهداری می‌شدند، در فاصله چهار دقیقه ای با هلیکوپتر از کاخ سفید. در حالی که دسترسی رئیس جمهور به آن ها در صورت بروز بحران راحت بود، هواپیماهای “روز قیامت”، نام مستعاری که برایشان انتخاب شده است، به پایگاه نیروی هوایی آفوت منتقل شدند، جایی که از حمله غافلگیرانه بیشتر در امان باشند. در هر لحظه، به صورت ۲۴ ساعته، حداقل یک بوئینگ E-4 با خدمه کامل و آماده حرکت، همراه با خدمه امدادی در پایگاه نیروی هوایی اندروز در مریلند و پایگاه نیروی هوایی رایت-پترسون در نزدیکی دیتون، اوهایو، آماده هستند.

قابلیت ها و ویژگی های کلی بوئینگ E-4

خدمه ۴ نفر
ظرفیت ۱۰۸ مسافر
طول ۷۰.۵ متر
طول بال ها ۵۹.۶ متر
ارتفاع ۱۹.۳ متر
محیط بال ۵,۵۰۰ فوت مربع
حداکثر وزن در هنگام بلند شدن ۳۷۷.۸ تن
موتورها ۴ موتور توربوفن F103 جنرال الکتریک

 

عملکرد

سرعت کروز ۹۰۵.۶ کیلومتر
حداکثر سرعت ۹۶۳ کیلومتر
مداومت پروازی ۱۲ ساعت بدون سوختگیری مجدد
مداومت پروازی با سوختگیری هوایی بیش از ۱۵۰ ساعت
سقف پرواز ۴۵,۰۰۰ پا
حجم بار بال ها ۶۸ کیلو در فوت مربع

 

درباره ایر فورس وان

تصمیم به داشتن یک هواپیمای خاص برای استفاده رئیس جمهور در طول جنگ جهانی دوم و زمانی که فرانکلین روزولت در سال ۱۹۴۵ می خواست برای دیدار با وینستون چرچیل و جوزف استالین به یالتا در کریمه پرواز کند، گرفته شد. هدف از این ملاقات تصمیم گیری در مورد این بود که بعد از شکست آلمان نازی، با اروپا چه باید کرد.

هواپیماهایی که ایر فورس وان را همراهی می کنند

 

هواپیمای انتخاب شده برای خدمت دهی به ریاست جمهوری یک Douglas C-54 Skymaster چهار موتوره بود. پس از کنفرانس یالتا، رئیس جمهور هری اس ترومن برای دو سال دیگر از این هواپیما استفاده کرد. در ادامه یک Lockheed Constellation جایگزین C-54 شد و در نهایت علامت رمز ایر فورس وان متولد شد. بر اساس ادعاها، این عنوان در سال ۱۹۵۳ برای هواپیمای حامل رییس جمهور انتخاب شد، زمانی که رئیس جمهور دوایت دی. آیزنهاور سوار بر یک هواپیمای تجاری که قبلا با این اسم رمز فعال بود، به پرواز درآمد.

در اواخر دوره دوم ریاست جمهوری آیزنهاور، وزیر امور خارجه وقت، جان فاستر دالس، به آیزنهاور گفت که همتای روسی او نیکیتا خروشچف شروع به استفاده از توپولف Tu-114 با موتور توربوپراپ برای سفرهای خود کرده است. استفاده شوروی از توربوپراپ راه را برای تبدیل شدن بوئینگ ۷۰۷ به ایر فورس وان هموار کرد.