نیروی هوایی ایالات متحده و بویینگ از هواپیمای رییس جمهور ایالات متحده موسوم به Air Force One رونمایی کرده اند. این نسخه جدید که در واقع دو فروند VC-25B است نمونه شخصی سازی شده بویینگ ۷۴۷ است که طراحی آشنای آبی تخم اردکی، طلایی و سفیدی دارد که توسط ژاکلین کندی، بانوی اول سابق ایالات متحده و همسر جان اف کندی پیشنهاد شده بود.

 
رونمایی از هواپیمای جدید رییس جمهور ایالات متحده

این دو هواپیما قرار است ۳.۹ میلیارد دلار هزینه داشته باشند که بسیار بالاتر از قیمت هر فروند بویینگ ۷۴۷-۸ معمولی است که قیمت آن ۴۲۰ میلیون دلار اعلام شده است. اما هواپیمای مخصوص رییس جمهور ایالات متحده دارای تکنولوژی های پیچیده ای خواهد بود که آن را به یک کاخ سفید پرنده تبدیل کرده و بسیار کارآمدتر، ایمن تر و پیچیده تر از نسخه تجاری این هواپیماست.

 
رونمایی از هواپیمای جدید رییس جمهور ایالات متحده

این رنگ جدید، رنگ قرمز تیره، سفید و آبی که توسط دونالد ترامپ رییس جمهور سابق ایالات متحده پیشنهاد شده بود را کنار گذاشته است. «طرح رنگی میهن پرستانه» مورد نظر دونالد ترامپ سال گذشته رد شد زیرا بویینگ اعلام کرد که به مهندسی اضافی نیاز داشته و زمان و هزینه بیشتری خواهد برد. رنگ آبی تیره نیز باعث می شد که قطه های الکترونیکی پیچیده هواپیما بیش از حد گرم شوند و به تاییدیه هایی اضافی از اداره هوانوردی فدرال نیاز داشت.

رونمایی از هواپیمای جدید رییس جمهور ایالات متحده

 

 

رونمایی از هواپیمای جدید رییس جمهور ایالات متحده

همچنین ادعا شده است که پیشنهادات ترامپ می توانست امنیت هواپیما را به خطر بیندازد زیرا رنگ آبی آسمان در زیر هواپیما می تواند آن را از دید دشمنان بالقوه در روی زمین استتار کند. استیون چونگ، سخنگوی ترامپ نیز بعد از این اقدام، از بایدن انتقاد کرد و گفت: «به نظر می رسد که جو بایدن علاقه ای به رنگ قرمز، سفید و آبی ندارد، رنگ های پرچم ایالات متحده». هواپیماهای Air Force One کنونی در دوران ریاست جمهوری جرج دبلیو بوش پدر در دهه ۱۹۹۰ معرفی شدند و در حالی که به خوبی نگهداری و روزآمد شده اند، اما با هر بار سفر، فریم این هواپیماهای تجاری ضعیف تر شده و این بدان معناست که این جت ها همواره در نهایت به جایگزینی نیاز دارند.

رونمایی از هواپیمای جدید رییس جمهور ایالات متحده

Air Force One جدید اگر چه تغییراتی کوچک در رنگ آبی در دماغه و قسمت موتورها خواهد داشت و رنگ این بخش ها کمی تیره تر خواهد بود اما طرح ککلی آن ها به همان هواپیماهای ریاست جمهوری از دوران جان اف کندی در ۶۰ سال پیش وفادار خواهد بود، دورانی که ژاکلین کندی این طراحی رنگی را برای هواپیمای رییس جمهور ایالات متحده پیشنهاد داده بود. جو بایدن، پیشنهاد رنگ آبی تیره جدید را به این خاطر ارائه کرد که بویینگ بتواند مهندسی، آماده سازی مجوزها و دیگر نیازمندی ها برای تبدیل کردن هواپیماهای بویینگ ۷۴۷-۸i به VC-25B را انجام دهد. در واقع ایر فورس وان به هر نوع هواپیمایی اطلاق می شود که رییس جمهور ایالات متحده برای سفرهای داخلی یا خارجی از آن استفاده می کند.

 

رونمایی از هواپیمای جدید رییس جمهور ایالات متحده

قرار است اولین فروند از هواپیماهای VC-25B در سال ۲۰۲۷ تحویل شده و دومین فروند نیز در سال ۲۰۲۸ ساخته خواهد شد. بویینگ در زمان دولت دونالد ترامپ برای ساخت این دو فروند هواپیما قرارداد بسته بود. ترامپ می خواست که این هواپیما تا سال ۲۰۲۱ آماده باشد اما تاخیرهای متعدد به خاطر شیوع کرونا، کمبود نیرو و تاخیر در طراحی باعث شد آماده سازی این هواپیماها طبق برنامه پیش نرود. سال گذشته بود که دیوید کالون، مدیرعامل بویینگ اعلام کرد که قرارداد ۳.۹ میلیارد دلاری این شرکت برای ساخت این هواپیماها اشتباه بوده زیرا این قرارداد حاوی ریسک هایی برای بویینگ است که شرکت نباید می پذیرفت.

 

رونمایی از هواپیمای جدید رییس جمهور ایالات متحده

 

رونمایی از هواپیمای جدید رییس جمهور ایالات متحده

 

رونمایی از هواپیمای جدید رییس جمهور ایالات متحده

هواپیمای جدید رییس جمهور ایالات متحده دارای سیستم منورهای سوزان جدید برای گول زدن موشک ها و لیزرهای پیشرفته خواهد بود که نه تنها می توانند سیستم مسیریابی موشک های هدایت شونده را از کار بیندازند، بلکه آن ها را در حین پرواز نیز نابود سازند. سیم کشی جدید نیز در برابر حملات الکترومغناطیسی ایمن بوده و به ایر فورس وان امکان می دهد که در صورت وقوع انفجار هسته ای در همان حوالی نیز به کار خود ادامه دهد. شکل جدید بال ها نیز به هواپیما امکان می دهد روی باندهای کوتاه تری بلند شده و فرود بیاید.

رونمایی از هواپیمای جدید رییس جمهور ایالات متحده

آشپزخانه جدید ایر فورس وان نیز به خدمه امکان می دهد در حین سفرهای برون مرزی تا ۲۰۰۰ وعده غذایی تازه تهیه کنند. از دهه ۱۹۴۰ تاکنون، هفت هواپیمای متفاوت به طور ویژه برای روسای جمهور ایالات متحده طراحی شده است.

همه ما باید هر چند وقت یکبار به خود یادآور شویم که در صورت وقوع شرایط اضطراری بین المللی باید برای روبرو شدن با جنگ هسته ای، بیماری های همه گیر آخرالزمانی و یا حتی حمله موجودات فضایی آماده باشیم؛ چیزی شبیه آن چه که در سریال های آخرالزمانی مانند «مردگان متحرک» می بینیم. در چنین شرایطی اما رهبران جهان شرایط بهتری دارند و به طور ویژه رییس جمهور ایالات متحده در آسمان ها روی یک تختخواب بسیار گران قیمت استراحت می کند. هواپیمای خصوصی رییس جمهوران ایالات متحده (دو فروند) که از آن با نام «Air Force One» یاد می شود که در واقع یک هواپیمای بوئینگ VC-25 است و یک شاهکار تکنولوژیکی است که نه تنها طوری طراحی شده که رییس جمهور قدرتمندترین کشور جهان را از نقطه ای به نقطه دیگر ببرد بلکه به عنوان یک مرکز فرماندهی کامل در مواقع اضطراری نیز مورد استفاده قرار گیرد و در صورت لزوم کارهایی مانند کوتاه کردن موی سر یا جشن تولد برگزار کردن نیز در داخل آن در ساعات طولانی وضعیت اضطراری امکان پذیر باشد.

 

هواپیمای رییس جمهور ایالات متحده

جالب است بدانید که یک سال پیش برای تعویض دو یخچال موجود در این هواپیما مبلغ باور نکردنی ۲۴ میلیون دلار هزینه شد. هواپیمای Air Force One VC-25A همانطور که انتظار داریم مانند یک قلعه مستحکم است و اگر موجودات فضایی نیز حمله کنند آمریکایی ها این نگرانی را نخواهند داشت که رییس جمهورشان دستگیر شده و مورد بازجویی قرار گیرد. همچنین گفته می شود که بوئینگ در حال ساخت دو فروند دیگر هواپیمای ۷۴۷ مخصوص رییس جمهور است که هزینه ساخت آن ها بیش از ۴ میلیارد دلار برآورد می شود. اولین باری که هواپیمای Air Force One VC-25A در اختیار رییس جمهور ایالات متحده قرار گرفت سال ۱۹۵۳ و در دوران آیزنهاور بود. تئودور روزولت اولین رییس جمهور ایالات متحده بود که سوار هواپیما شد (البته پس از دوران ریاست جمهوری اش)، آن هم در سال ۱۹۱۰ و هواپیمایی که توسط برادران رایت ساخته شده بود.

 
 

هواپیمای رییس جمهور ایالات متحده

اولین رییس جمهوری که در دوران حضورش در این مقام سوار هواپیما شد فرانکلین روزولت بود که در سال ۱۹۴۳ این تجربه را کسب کرد و سوار هواپیمای بوئینگ ۳۱۴ خطوط هوایی پان آمریکن به منظور شرکت در یک کنفرانس در کازابلانکا، مراکش شد. البته قبل از این تاریخ نیز هواپیماهای خاصی برای سفرهای رییس جمهور ایالات متحده در نظر گرفته شده بود اما هیچ مدرکی دال بر این که آن ها سوار هواپیماهای خود شده باشند وجود ندارد. دوایت آیزنهاور نیز اولین رییس جمهور ایالات متحده بود که سفر با هواپیمای جت را در سال ۱۹۵۹ در پایان دور دوم ریاست جمهوری اش تجربه کرد. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ویژگی های حیرت انگیز هواپیمای مخصوص روسای جمهور ایالات متحده آشنا کنیم.

در روزگاران قدیم برای کشتن پادشاهان معمولاً کمی قارچ سمی را وارد غذای او می کردند. این روش یک استراتژی ساده، از راه دور و بدون خونریزی برای خلاص شدن از دست پادشاه یا هر کس دیگری بود اما این روزها دیگر خبری در مورد این استراتژی ترور شنیده نمی شود زیرا انسان ها راه های دیگری را برای کشتن ساده و از راه دور مخالفان خود یافته اند. آن روزها خطر مسموم شدن با استفاده از غذای سمی آنقدر زیاد بود که پادشاهان معمولاً افرادی را برای تست غذایشان پیش از خوردن استخدام می کردند تا از بی خطر بودن غذایی که برای آن ها تهیه شده اطمینان حاصل نمایند. به نظر می رسد که این شغل هنوز هم وجود دارد اما به شکلی دیگر زیرا این روزها به دلایل اخلاقی نمی توان از چنین افرادی استفاده کرد. به همین دلیل سرآشپزان هواپیمای مخصوص رییس جمهور ایالات متحده خود خرید محصولات غذایی که قرار است توسط رییس جمهور خورده شوند را بر عهده می گیرند.

هواپیمای رییس جمهور به ۲۴۰ مایل سیم کشی تلفن نیاز دارد

هواپیمای رییس جمهور ایالات متحده

بر اساس گزارش ها، هواپیمای Air Force One به ۲۴۰ مایل (۳۸۴ کیلومتر) سیم کشی نیاز دارد زیرا بیش از ۸۵ خط تلفن در داخل آن وجود داشته و ممکن است همه این تلفن ها در آنِ واحد مورد استفاده قرار بگیرند. همچنین در این هواپیما ۲۰ صفحه نمایش تعبیه شده که رییس جمهور می تواند به دلخواه اخبار را تماشا کند.

هواپیمای رییس جمهور ایالات متحده برای سوختگیری نیازی به فرود آمدن ندارد

هواپیمای رییس جمهور ایالات متحده

اگر فاجعه ای بزرگ در سطح جهانی رخ دهد، رییس جمهور ایالات متحده می تواند برای همیشه در هواپیمایش در آسمان بماند و دور دنیا چرخ بزند تا زمانی که فاجعه پایان یابد. هواپیمای Air Force One قابلیت سوختگیری در آسمان را دارد هر چند گفته می شود که نمونه های جدید این هواپیما به دلیل هزینه بالا از این ویژگی برخوردار نخواهند بود. با این وجود امکان پرواز مداوم این هواپیما تنها برای حداکثر ۶ سال متوالی وجود دارد.

هواپیمای رییس جمهور ایالات متحده دو پلکان قابل جمع شدن دارد

هواپیمای رییس جمهور ایالات متحده

از آنجایی که سرویس های امنیتی به هر تهدید بالقوه ای فکر کرده اند، هواپیمای Air Force One پله های قابل جمع شدن خاص خود را دارد. این پلکان ها در جلو و عقب هواپیما واقع شده اند تا رییس جمهور بتواند از هر کدام که خواست برای پیاده شدن از دو طرف هواپیما استفاده کند. بدین ترتیب رییس جمهور آمریکا لازم نیست که تمام طول هواپیما را از انتهای آن تا در ورود و خروج طی کند و به هر دری که نزدیک تر باشد از آن خارج خواهد شد. همچنین این مورد باعث می شود که دیگر نیازی به پلکان هایی که در فرودگاه ها استفاده می شوند نباشد که خطر خرابکاری در این پلکان ها و تلاش برای ترور رییس جمهور از طریق آن ها را به صفر برساند.

سرعت هواپیمای Air Force One کمی کمتر از سرعت صوت است

هواپیمای رییس جمهور ایالات متحده

هواپیمای مخصوص رییس جمهور ایالات متحده نه تنها بسیار امن است بلکه سرعتی بالایی نیز دارد زیرا مسلماً زمان ارزش زیادی برای رییس جمهور قدرتمندترین کشور جهان خواهد داشت. حداکثر سرعت هواپیمای Air Force One VC-25A حدود ۶۲۹ مایل بر ساعت در ارتفاع ۳۵.۰۰۰ پایی یا تقریباً ۳۰ مایل بر ساعت کمتر از سرعت صوت است. جالب این که سرعت متوسط هواپیماهای مسافربری معمول ۵۷۵ مایل بر ساعت است. همچنین ارتفاع پروازی این هواپیما در مقایسه با هواپیماهای مسافربری معمولی بسیار بیشتر است (۴۵.۰۰۰ پا در مقایسه با ۳۰.۰۰۰ پا). از این رو مسافران هواپیماهای مسافربری هیچ نگرانی از برخورد با هواپیمای رییس جمهور در آسمان نخواهند داشت.

ملازمان رییس جمهور از شناخته شده ترین و آموزش دیده ترین پرسنل ارتش هستند

هواپیمای رییس جمهور ایالات متحده

برنامه ریزی برای تعطیلات خانوادگی و یا چند روز خوشگذرانی دور از محل کار می تواند شبیه یک عملیات نظامی باشد اما وقتی که رییس جمهور ایالات متحده با هواپیمای خصوصی خود سفر می کند شرایط دقیقاً مانند یک عملیات بزرگ نظامی است. هر کسی که در این عملیات شرکت دارد از پرسنل ارتش است، از اشخاصی که هواپیما را پیش از پرواز بررسی کرده تا کارکنان آشپزخانه و کسی که دستشویی رییس جمهور را تمیز می کند. البته برای این که جزو این افراد باشید نیز با وسواس فراوان دستچین شده و باید سابقه کاری خارق العاده و تمیزی داشته باشید. سفر رییس جمهور ایالات متحده دقیقاً به همان پیچیدگی سفر پادشاهان و ملکه های قدیم است اما اینجا دیگر خبری از اسب نیست.

هواپیمای رییس جمهور ایالات متحده چتر نجات ندارد

هواپیمای رییس جمهور ایالات متحده

در فیلم «Air Force One» که در سال ۱۹۹۳ ساخته شد، تروریست ها موفق می شوند از تمامی این موانع امنیتی که در موارد گذشته به آن ها اشاره شد عبور می کنند و قصد جان رییس جمهور را دارند. رییس جمهور هریسون فورد نیز در خود را به یک محفظه اضطراری رسانده و از هواپیما خارج می شود. سپس برخی دیگر از مسافران نیز با استفاده از چتر نجات از هواپیما فرار می کنند. چنین گزاره هایی برای یک فیلم هالیوودی بسیار منطقی به نظر می رسد زیرا هواپیمای رییس چمهور باید یک محفظه اضطراری برای تخلیه داشته باشد. اما این موضوع صحت ندارد و در هواپیمای Air Force One هیچ خبری از چتر نجات نیست زیرا هواپیمایی به این بزرگی چنان جریانی از هوا را تولید می کند که به کار گرفتن رمپ پریدن با جتر نجات عملاً غیرممکن است و هیچ محفظه اضطراری برای فرارری نیز در کار نیست. از این رو اگر حادثه ای در هواپیما رخ دهد، رییس جمهور نیز مانند دیگر سرنشینان باید منتظر سقوط و مرگ باشد. دستکم در این یک مورد تفاوتی بین رییس جمهور و دیگر سرنشینان هواپیما وجود ندارد.