جت جنگنده ی سوخوی-۲۵ گروچ (Su-25 Groch) با نام مستعار «Rook» و جت آمریکایی «A-10 Thunderbolt II»با نام مستعار «جادوگر» (Warthog) از جهات بسیاری به همه شبیه هستند. این دو به شدت مسلح بوده و می توانند پروازهای طولانی را در ارتفاعات بسیار پایین داشته و در مواردی به هر دوی آن ها لقب «تانک های پرنده» داده شده است. تولید جنگنده ی سوخوی_۲۵ که ایالات متحده آن را «پا قورباغه ای» (Frogfoot) می نامد و همچنین جادوگر اَی-۱۰ هر دو در دهه ی ۱۹۷۰ آغاز شد و از آن زمان تاکنون بارها مورد استفاده قرار گرفته و روزآمد شده اند. در ادامه می خواهیم این دو جت جنگنده ی فوق العاده را با استفاده از تصویر با هم مقایسه کنیم. با ما همراه باشید.

5zeRbjS

سوخوی-۲۵ روسی

landscape_1423842844-a-10-thunderbolt-ii_2

جادوگر اَی-۱۰ آمریکایی

production-on-the-su-25-began-in-1978-while-the-a-10-thunderbolt-ii-was-put-into-production-in-1972-w700

تولید سوخوی_۲۵ در سال ۱۹۷۸ و تولید جادوگر اَی-۱۰ در سال ۱۹۷۲ آغاز شد.

sd-w700

جنگنده ی سوخوی_۲۵ دارای ۱۰ تا ۲۵ میلی متر زره محافظ در اطراف اتاقک خلبان است که در جریان پروازهای با ارتفاع پایین از خلبان محافظت می کند. جنگنده ی جادوگر اَی-۱۰ نیز زرهی تیتانیومی به وزن حدود ۵۵۰ کیلوگرم دارد که در اطراف اتاقک خلبان تعبیه شده است.

fff-w700

جنگنده ی روسی در ابتدا بین ۲۵۰ تا ۵۰۰ کیلوگرم بمب یا راکت را با خود حمل می کرد در حالی که جنگنده ی آمریکایی اغلب به موشک های هدف زن دقیقی مانند موشک های ضد تانک ماوریک مجهز می شد. راکت های هواپیمای روسی از راکت های ۵۷ تا ۸۰ میلیمتری، تا سیستم های اس-۱۳ ۱۳۰ میلیمتری و حتی راکت های ۲۴۰ یا ۳۳۰ میلیمتری متغیر هستند.

sfd-w700

در حالی که جنگنده روسی می تواند حداکثر حدود ۳.۶۰۰ کیلوگرم مهمات حمل کند اما این مقدار در مورد جنگنده ی آمریکایی دو برابر این عدد خواهد بود.

sdf-w700

یک مکانیک روسی در حال بستن توپ ۳۰ میلیمتری GAU-8 سوخوی-۲۵ است که توانایی تیراندازی ۲.۵۰۰ تا ۳.۰۰۰ تیر در دقیقه را دارد. جنگنده ی جادوگر اَی-۱۰ نیز به یک توپ ۳۰ میلیمتری چرخان مشابه مجهز شده است که بر اساس ادعاها می تواند تا ۳.۹۰۰ گلوله را در دقیقه شلیک کند.

sfsd-w700

جت جنگنده ی سوخوی-۲۵ یک توپ ۳۰ میلیمتری Gsh-30-2 در زیر دماغه خود دارد که ۲۶۰ گلوله در دقیقه شلیک خواهد کرد.

ser-w700

در حالی که وزن جنگنده ی روسی از جنگنده ی ایالات متحده کمتر است سرعت آن نیز بیشتر بوده و به ۶۰۰ مایل در ساعت می رسد در حالی که سرعت اَی-۱۰ در بیشترین حالت به ۴۳۹ مایل بر ساعت خواهد رسید.

sfdf-w700

در مقابل استقامت پروازی و ارتفاع پروازی جت روسی از جنگنده ی آمریکایی بسیار کمتر است.

xcv-w700

جت جنگنده ی سوخوی_۲۵ به طور گسترده ای در سوریه مورد استفاده قرار گرفته است. در مارس سا ۲۰۱۶ این جنگنده بیش از ۱.۶۰۰ سورتی پرواز انجام داده و بیش از ۶.۰۰۰ بمب را در عرض ۶ ماه فعالیت در این کشور به کار برده است. جنگنده ی جادوگر اَی-۱۰ نیز در عملیات های ایالات متحده در سوریه مورد استفاده قرار گرفته و از اکتبر سال ۲۰۱۶ در این کشور حضور داشته است. داعش ادعا کرده که یکی از هواپیماهای اَی-۱۰ ایالات متحده را ساقط کرده اما نیروهای ائتلاف بین المللی این ادعا را رد کرده اند.

3wt

سوخوی_۲۵ در مناقشات خارجی دیگری در مقدونیه، اتیوپی و سودان نیز به کار گرفته شده است. این جت جنگنده برای اولین بار در سال ۱۹۸۱ و در افغانستان به کار گرفته شد که در بیش از ۶۰.۰۰۰ عملیات شناسایی، پشتیبانی و بمباران حضور داشت. همچنین از این جنگنده در جریان جنگ گرجستان و روسیه در سال ۲۰۰۸ نیز استفاده شد. جنگنده ی اَی-۱۰ نیز از زمان تولید در دهه ی ۱۹۷۰ همواره در عملیات های برون مرزی نیروی هوایی ایالات متحده مورد استفاده قرار گرفته است.

xcvxc

در حالی که نیروی هوایی ایالات متحده قصد دارد جادوگر اَی-۱۰ خود را در سال ۲۰۲۲ بازنشسته کند اما روس ها همچنان به روزآمد کردن جت جنگنده ی سوخوی-۲۵ خود در سال های آینده ادامه خواهند داد.

۴ فروند از جدیدترین و پیشرفته ترین جنگنده های سوخوی-۲۵ با نام «Su-25SM3» که از سیستم هدف گیری موسوم به «SOLT-25» بهره می برند و به خلبان اجازه می دهد که اهداف را در طول شب و در شرایط جوی نامناسب به خوبی مشاهده و هدفگیری کند، در ماه آگوست و سپتامبر وارد نبرد در سوریه خواهند شد. همچنین در این جت از سیستم های موشکی هدف زن مانند بمب های خوشه ای ۵۰۰ کیلوگرمی با قابلیت هدایت مادون قرمز و بمب های ضد تانکی که می توانند در زره هایی با قطر ۱۵۰ تا ۱۶۰ میلیمتر نفوذ کنند نیز استفاده شده است.