یاسمین مقبلی کیست و چه ماموریتی در ناسا دارد؟

 

یاسمین مقبلی ، اولین فضانورد ایرانی تباری است که از سوی ناسا به عنوان فرمانده ماموریت سفر با موشک اسپیس اکس به ایستگاه فضایی بین‌المللی انتخاب شد.
مقبلی ۳۸ ساله، سرگرد و خلبان نیروی هوایی امریکا در این سفر فرمانده خواهد بود و آندریاس موگنسن، فضانورد دانمارکی او را به عنوان خلبان همراهی خواهد کرد. این ماموریت که گفته می‌شود احتمالا پیش از سال ۲۰۲۳ انجام نخواهد شد با پرتاب موشک فالکون ۹ اسپیس اکس از مرکز فضایی کِندی ناسا در فلوریدا اتفاق می‌افتد. این اولین پرواز فضایی مقبلی است و او اولین فضانورد ایرانی‌تباری خواهد بود که به صورت حرفه‌ای به فضا می‌رود.

 

یاسمین مقبلی، اولین فرمانده ایرانی‌تبار ماموریت فضایی ناسا
مقبلی و موگنسن در ماموریت کرو-۷ (Crew-7) به دیگر متخصصان این ماموریت فضایی که در پایگاه بین‌المللی فضایی (ISS) حضور دارند ملحق خواهند شد.
یاسمین مقبلی، عضو تیم آرتمیس، گروهی منتخب از فضانوردان است که وظیفه آن تمرکز بر توسعه و تلاش‌های آموزشی برای ماموریت‌های اولیه گروه آرتمیس است. ناسا و ائتلاف شرکای بین‌المللی‌اش در این برنامه به ماه باز خواهند گشت تا متوجه شوند چگونه می‌توان در دیگر جهان‌ها زندگی کرد. با این ماموریت، ناسا اولین زن و یک مرد دیگر را در سال ۲۰۲۴ به ماه می‌فرستد و پس از آن سالی یک بار این اتفاق تکرار خواهد شد.

یاسمین مقبلی، اولین فرمانده ایرانی‌تبار ماموریت فضایی ناسا
برای بیش از ۲۱ سال، انسان‌ها به‌طور مداوم در ایستگاه‌های فضایی بین‌المللی زندگی و کار کرده‌اند و تحقیقاتی انجام داده‌اند که پیشبرد آن‌ها از روی زمین امکان‌پذیر نیست. در تلاشی جهانی، ۲۵۳ نفر از ۱۹ کشور از آزمایشگاه منحصر به فردی که میزبان بیش از ۳۰۰۰ تحقیق آموزشی از محققان ۱۰۹ کشور و منطقه بوده بازدید کرده‌اند. این ایستگاه یک بستر آزمایشی حیاتی برای ناسا برای درک و غلبه بر چالش‌های پروازهای فضایی طولانی‌مدت و گسترش فرصت‌های تجاری در مدار پایین زمین است.

 

یاسمین مقبلی، اولین فرمانده ایرانی‌تبار ماموریت فضایی ناسا

یاسمین مقبلی کیست؟

یاسمین مقبلی در ۲۴ ژوئن ۱۹۸۳ (سوم تیر ۱۳۶۲) در باد نائوهایم آلمان به دنیا آمد و در امریکا بزرگ شد. او که از نوجوانی آرزو داشت فضانورد شود، در ۱۵ سالگی در یک دوره آموزشی در اردوگاه فضایی پیشرفته شرکت کرد. مقبلی سپس از دانشگاه ام‌آی‌تی مدرک کارشناسی مهندسی فضایی گرفت و کارشناسی ارشد خود را در همین رشته و در مدرسه عالی نیروی دریایی امریکا در کالیفرنیا سپری کرد. پس از آن مقبلی در سال ۲۰۰۵ با درجه ستوان دومی به تفنگداران دریایی امریکا پیوست. او در دوران خلبانی نظامی خود در بیش از ۱۵۰ ماموریت رزمی ازجمله در افغانستان حضور پیدا کرد. و بیش از دو هزار ساعت پرواز با ۲۵ نوع هواپیمای مختلف را در کارنامه خود دارد. او در سال ۲۰۱۷ به عنوان فضانورد ناسا انتخاب شد.