زنی که شبکه برده داری جنسی داعش را هدایت می کرد نقش مهمی در عملیات سازمان سیا برای دستگیری ابوبکر البغدادی، رهبر داعش، داشته است. نسرین اسد ابراهیم که با لقب «ام سیاف» شناخته می شود به سرویس امنیتی ایالات متحده و نیروهای کوردی در تلاش برای پیدا کردن رهبر بزرگ ترین گروه تروریستی جهان، نشان دادن خانه ای امن و محل های اختفا و جایی در موصل که ممکن است مخفیگاه کنونی البغدادی باشد کمک کرده است. او حتی مکانی که ممکن است اکنون محل سکونت البغدادی باشد را پیش بینی کرده و گفته که رهبر داعش شهرهای القائم در استان بغداد در مجاورت مرزهای سوریه و شهر بوکمال را دوست داشته زیرا زندگی در این دو شهر در مقایسه با شهرهای سوریه برای وی امن تر بوده است.

 

ابوبکر البغدادی

این زن ۲۹ ساله توسط نیروهای ویژه ایالات متحده در جریان حمله به شهر دیرالزور در ماه می سال ۲۰۱۵ دستگیر شد، شهری که در آن زمان در دست نیروهای داعش بود، حمله ای که شوهرش، ابوسیاف، در جریان آن کشته شد. یکی از کارشناسان ارشد سازمان سیا اعلام کرده که در آن دوران ام سیاف با مقامات رسمی ایالات متحده همکاری کرده و نام و جزییات ارتباطی چندین فرمانده ارشد داعش را در اختیار آن ها قرار داده است. اما گستردگی همکاری های این زن سوری به تازگی و در مقیاسی قابل توجه فاش شده است که نشان می دهد به دلیل نزدیکی شوهرش با البغدادی، ام سیاف شناختی بسیار کامل به رهبر داعش داشته و جزو اندک کسانی بوده که از جلسات سری فرماندهان ارشد این گروه اطلاع دقیق داشته است.

ابوبکر البغدادی

او در ابتدا تمایلی برای همکاری با نیروهای امنیتی نداشت، تا اینکه یک سال پس از دستگیری، با استفاده از نقشه و تصاویر به نیروهای امنیتی ایالات متحده کمک کرده و حتی ساختمانی را در موصل به آن ها نشان داد که به نظر او می توانست مخفیگاه ابوبکر البغدادی باشد. اما به ادعای نیروهای کوردی سوریه،  نیروهای آمریکایی که بعدها اعلام کردند احتمالاً البغدادی آن زمان در همان ساختمان حضور داشته، به دلیل ترس از کشته شدن غیرنظامیان و ترافیک سنگین هوایی، آن ساختمان را بمباران نکردند. ام سیاف در گفتگویی با مجله گاردین در این باره چنین گفته است: «من مکان خانه را به آن ها گفتم. می دانستم که او آنجاست زیرا یکی از خانه هایی بود که برای وی تهیه شده و یکی از جاهایی بود که بسیار دوست می داشت. آن ها [نیروهای آمریکایی] بسیار مودبانه رفته کردند و لباس های غیرنظامی به تن داشتند. هر چه می دانستم را به آن ها نشان دادم».

 

ابوبکر البغدادی

این زن می گوید که تحت تعقیب ترین مرد جهان اکثر ویدیوهای پروپاگاندای خود را در خانه او ضبط می کرده است: «او معمولاً این کار را در اتاق نشیمن خانه ما در تاجی [شهر دی مرکز عراق] انجام می داد. آن زمان همسرم مسئول رسانه ای بود و البغدادی خیلی به خانه ما می آمد». ام سیاف به نیروهای آمریکایی و کورد کمک کرد خانه امنی که متعلق به عمه اش بود و انتظار می رفت البغدادی در آن مخفی شده باشد را پیدا کنند. او در مورد عمه اش چنین می گوید: «نام او سعدیه ابراهیم است. دو تن از پسرانش برای داعش کشته شدند و او از همان ابتدا با البغدادی بود. او شبکه خانه های امن را برایش مدیریت می کرد. او خواهر پدرم است». او می گوید که زمانی که ان ها در شهر شداده در سوریه زندگی می کردند، البغدادی برای دیدن او به این شهر می رفته، همان جایی که کایلا مولر، مددکار آمریکایی، به مدت یک ماه در سال ۲۰۱۴ در آن نگه داشته می شد تا اینکه در فوریه ۲۰۱۵ در رقه کشته شد.

ابوبکر البغدادی

کایلا مولر

ام سیاف به حکم دادگاهی که در اربیل برگزار شد به مرگ محکوم شده است. اما ماه گذشته، امل کلونی، همسر جورج کلونی و حقوقدان مشهور، از مقامات کردستان عراق خواست که ام سیاف را به ایالات متحده تحویل دهند تا به خاطر جنایاتش علیه زنان، از جمله بهره کشی جنسی از زنان ایزدی و قتل مولر، در برابر دادگاه حاضر شود. خانم کلونی وکالت زنان و دختران ایزدی که در خانه ام سیاف نگه داشته می شدند را بر عهده دارد، زنانی که به طور مرتب توسط مردان داعشی مورد تجاوز و شکنجه قرار می گرفتند. او همچنین گفته که مولر «در شرایطی دردناک به مدت ۱۸ ماه نگهداری شده و بارها توسط ابوبکر البغدادی مورد تجاوز قرار گرفته است».

ابوبکر البغدادی

وی در ادامه ادعاهایش چنین گفته است: «ام سیاف هیچ ترحمی نسبت به دیگر زنان نداشت. او آن ها را در یک اتاق حبس می کرد، اسباب شکنجه آن ها را فراهم نموده و آنان را برای آمادگی به منظور مورد تجاوز قرار گرفتن آرایش می کرد». اما ام سیاف قویاً این ادعاها را رد می کند و می گوید: «هر کاری که او [البغدادی] کرده باشد من دخالتی در آن نداشته ام. گاهی اوقات برای چند ساعت به خانه ما می آمد. گاهی اوقات بیشتر می ماند. یک خانه کاملاً معمولی بود و من برای او و شوهرم چای می آوردم».

ابوبکر البغدادی

امل کلونی

نیروهای امنیتی کورد تایید کرده اند که ام سیاف در زمینه اطلاعاتی بسیار مفید بوده و تصویر واضحی از خانواده ابوبکر البغدادی و اطرافیان نزدیک او ارائه داده است اما گفته اند قصد آزادی او را ندارند زیرا این زن در صورت آزادی بار دیگر به داعش خواهد پیوست. عملیات نیروهای ویژه آمریکایی علیه ابو سیاف و کشتن او موفقیتی بزرگ برای جبهه ائتلاف علیه داعش بود زیرا در آن زمان، ابوسیاف سمت وزیر نفت داعش را بر عهده داشته و روزانه بیش از ۲ میلیون پوند درآمد نفتی برای این گروه تروریستی دست و پا می کرد و مرگ او نیروهای باقیمانده گروه را با مشکلات مالی مواجه نمود.