- 24 مارس: یک فروند هواپیمای ناتو با شلیک موشک هوا به هوا توسط میگ-29 سرنگون گشت. به احتمال زیاد اف-117 بوده است.
- 25 مارس: یک فروند هواپیما به احتمال زیاد اف-117 سرنگون شد و خلبان آن ایجکت کرد و در روستای کروسدال دستگیر و تحویل نزدیکترین پایگاه پلیس شد.
- 25 مارس: یک فروند هواپیمای تورنادوی آلمان سرنگون گشت و خلبانان آن ایجکت کردند. خلبان مرد آن کشته شد ولی خلبان زن در روستای رمتا دستگیر و تحویل پلیس گشت. ماموران پلیس اظهار داشتند که دستگیر شونده خلبان اف-117 بوده است.
- 27 مارس: دو فروند اف-117 در جریان موج سوم حملات درنزدیکی روستای بودجانوسی سرنگون شدند ولی پنتاگون سقوط یک فروند را تایید کرد. این جنگنده ها توسط سایت سام-6 یا سام-3 مورد هدف قرار گرفتند.
پنتاگون سقوط یک فروند اف-117 با مشخصات USAF 49th FW / 8th FS F-117A 82-0806/'HO' را تایید کرد که توسط سیستم ضد هوایی قدیمی یوگسلاوی در نزدیکی روستای بودجانوسی سقوط کرد. بر پایه برخی گزارشات رسیده آثار گلوله های 23 میلیمتری ضد هوایی در یکی از بالهای این جنگنده دیده شده است! ولی بیشترین مدارک دال بر هدف قرار گرفتن توسط موشکهای زمین به هوا میباشد که آخرین اخبار حکایت از رهگیری جنگنده توسط یک سایت سام-3 با هدایت چشمی است؟ (این دیگه از اون حرفهاست چون احتمال اصابت یک موشک به هواپیما در آسمان بدون سیستم هدایتی تقریبا صفر است.) پنتاگون رسما این موضوع را که هواپیما توسط رادار دشمن شناسایی و ترک شده و سپس دو فروند موشک سام بطرفش شلیک شده است را تایید کرد. در گفتگوی آسوشیتد پرس با ژنرال بازنشسته نیروی هوایی ریچارد هاولی -که پیشتر فرمانده مرکز نبرد هوایی در ویرجینیا بود- وی خبر از دست دادن اف-117 به شماره سریال 82-0806 را در کوزو تایید کرد. و ...
خبر سرنگونی اف-117 دوم را خبرگزاری بین الملی روسیه در بخش اخبار ویژه در تاریخ 27 مارس اعلام کرد. اولین بار اعلام شد که اف-117 در حالی سرنگون گشت که سعی در فرار از موشکهای شلیک شده دشمن را داشت. همچنین برپایه اطلاعات دیگر آثاری از گلوله های 23 میلیمتری در یکی از بالهای هواپیما دیده شده است. به هر حال پنتاگون فقط از دست دادن یک فروند اف-117 را در این روز تایید کرد!
(با توجه به تایید سرنگونی یک فروند توسط موشکهای زمین به هوا پس چرا دو لاشه وجود دارد که در بال یکی آثار گلوله ضد هوایی است؟ احتمال میدهم که دو فروند اف-117 با آتش پدافند هوایی دشمن روبرو شده و یک فروند آنها قبل از شلیک موشکها توسط توپ ضد هوایی با هدفگیری چشمی منهدم شده است و هواپیمای دیگری سعی در فرار داشت که گردش تندی حول محور طولی خود داشته است که این امر باعث از بین رفتن موقتی پنهانکاری هواپیما و در نتیجه شناسایی و رهگیری توسط سایت موشکی شده است.)
- 1 آوریل: رادیو زاگرب گزارش داد که یک فروند اف-117 در فرودگاه زاگرب فرود اضطراری داشته است. گویا این هواپیما توسط رادار مخصوص تامارا شناسایی شده و مورد حمله پدافند ضد هوایی یوگسلاوی قرار گرفته است که با وجود آسیب فراوان موفق به فرود شده است.
(رادار تامارا نوعی رادار غیر فعال پیشرفته است که میتواند از چند صد کیلومتری کوچکترین امواج ساطع شده از هواگردها را آشکارسازی کند.)
- 30 مارس: یک فروند اف-117 بعد از آسیب دیدن در مقدونیه سقوط کرد.
- 5 آوریل: یک فروند هواپیمای ناتو سرنگون گشت. خلبان آن در نزدیکی کارخانه پوبدا ایجکت کرده و فورا دستگیر شد. احتمالا خلبان اف-117 بوده است.
- 6 آوریل: طبق گزارش تلویزیون صربستان امروز صبح یک فروند هواپیمای ناتو (به احتمال زیاد اف-117) در منطقه فروسکا گورا در 100 کیلومتری جنوب بلگراد بعد از بمباران پالایشگاه نزدیک شهر ناوی ساد بوسیله نیروهای ناتو سرنگون شده است. این دومین هواپیمای ناتو در این روز است سرنگون شد که در حال بمباران پلی بر روی رودخانه دانوب بودند.
(هویت این هواپیماها بصورت رسمی اعلام نشد هر چند منابع غیر رسمی حکایت از سرنگونی یک فروند اف-117 و یک هواپیمای ناشناس دیگر دارند.)
- 21 آوریل: اف-117 به شماره 86-0837/'OT' در هنگام فرود به کلی آسیب دید. اخبار بیشتری از این حادثه منتشر نشد.
- 30 آوریل: یک فروند اف-117 از اسکادران 49 در جریان حملات ضربتی به به یک سایت سام-3 آسیب دید. این هواپیما علیرغم خسارات فراوان موفق شد به سلامت به پایگاه هوایی Spangdahlem در آلمان بازگردد.
- 5 آوریل 2000: خبرگزاری ITAR-TASS روسیه اخباری به نقل از سازمان جاسوسی ارتش روسیه منتشر کرد که حکایت از ان داشت که ناتو حداقل 3 فروند اف-117 و به همراه 40 هواپیمای دیگر و بیش از 1000 موشک خود را در جنگ از دست داده است.
- 30 جولای 2000: طبق اعلام منابع پنتاگون هواپیمای اف-117 ای که در جریان حملات متحدین آسیب دیده بود اوراق شد. بر پایه اطلاعات موجود این هواپیما باید همانی باشد که در 30 آوریل در حملات ضربتی از اسکادران 49 آسیب دید.
سرهنگ 'جورجه آنیچیچ' ار فرماندهان ارتش یوگسلاوی سابق روز سه شنبه در مصاحبه با رادیو دولتی 'صدای روسیه' گفت: در یکی از تهاجم های گسترده ناتو به یوگسلاوی سابق ،جنگنده آمریکایی 'اف 117' شرکت داشت که توسط چند جنگنده محافظت می شد.

وی افزود: در حملات هوایی ناتو به مناطق مختلف صربستان، روزانه حدود 650 فروند هواپیما شرکت می کردند و تاسیسات حیاتی و نظامی این کشور را بمباران می کردند.

آنیچیچ گفت: در طول 79 روز حملات هوایی ناتو ، هزاران هدف نظامی و غیرنظامی در نقاط مختلف کشور هدف قرار گرفت و در اواخر حملات، حدود یکهزار جنگنده و بمب افکن شرکت می کردند.

به گفته نظامی صرب ،ارتش صربستان (یوگسلاوی سابق) برای دفاع از بلگراد دهها مجموعه موشک های پدافند هوایی 'سام-3' روسی مستقر کرده بود.

وی افزود: تیپ 250 موشکی ارتش یوگسلاوی که من در آن خدمت می کردم، روز 27 ماه مارس 1999 جنگنده مافوق پیشرفته و رادارگریز 'اف 117' آمریکا را هدف قرار داد و سرنگون کرد.

به گفته آنیچیچ ، ارتش یوگسلاوی سابق دو فروند دیگر از این هواپیماها را هدف قرار داد اما پس از آن که آسیب دیدند در مناطق کوزوو و کرواسی فرود آمدند.

وی گفت: آمریکا 59 فروند جنگنده 'اف 117' در اختیار داشت و طبق برنامه نیروهای مسلح آن کشور، این جنگنده قرراربود تا سال 2025 استخوان بندی نیروی هوایی آمریکا را تشکیل دهد.

نظامی صربستانی افزود: اما پس از سقوط هواپیمای 'اف-117' در صربستان، آمریکا این هواپیماها را از نیروی هوایی خود کنار گذاشت و این مساله باعث شد صدها میلیارد دلار سفارشات خارجی برای خرید این هواپیما هم لغو شود.

هواپیمایF-117 از پیشرفته ترین جنگنده های جهان ملقب به 'شاهین شب' بود.

شاهین شب نخستین هواپیمای رادارگریز (Stealth) بود و توسط شرکت هواپیماسازی لاکهید مارتین ساخته شد.

این هواپیما در سال ۱۹۸۲ میلادی به نیروی هوایی آمریکا تحویل داده شد.

'اف117 ' به واسطه تکنولوژی رادارگریزی (Stealth) و استفاده از بمب های هدایت شونده لیزری،توانایی حمله به نقاط بحرانی و غیرقابل نفوذ دشمن را داشت.