چین در حال کار بر روی یک بمب افکن پنهانکار دوربرد است که ممکن است قادر باشد حملات هسته ای را علیه اهداف آمریکایی در گوآم و فراتر از آن انجام دهد. تصاویر کامپیوتری جدیدی که از بمب افکن استراتژیک Xian H-20 منتشر شده، اطلاعاتی در مورد تازه ترین نسل هواپیماهای جنگی چین که سال هاست در حال توسعه می باشد را فاش می کند. این چهار تصویر نشان می دهد که بمب افکن چینی دارای مخزن سلاح، دو بال دمی قابل تنظیم، رادار هوایی و دو ورودی هوا در دو طرف کابین خلبان است که بسیار شبیه بمب افکن آمریکایی B-2 Spirit است که در اواخر دهه ۹۰ میلادی معرفی شد.

تصاویر کامپیوتری جدیدی که از بمب افکن استراتژیک Xian H-20 منتشر شده، اطلاعاتی در مورد تازه ترین نسل هواپیماهای جنگی چین را فاش می کند.

روی جلد مجله نظامی Modern Warfare، از این بمب افکن چینی با عنوان «خدای جنگ در آسمان» یاد شده است. بمب افکن پنهانکار چینی دارای بدنه ای پوشیده از ترکیبات جاذب رادار به رنگ خاکستری تیره بوده و دارای بال های سبک و با قابلیت ایجاد کمترین میزان اصطکاک است که از قابلیت برد قاره پیمایی نیز برخوردار بوده و شناسایی آن برای رادارها نیز دشوار است. بر اساس گزارش های قبلی، بمب افکن H-20 با موشک های هسته ای، مافوق صوت و کروز متداول مجهز شده، وزن آن در هنگام تیک آف حداکثر ۲۰۰ تن بوده و می تواند محموله هایی تا ۴۵ تن را حمل کند، در حالی که انتظار می رود حداکثر سرعت آن کمتر از ۶۰۹ مایل بر ساعت و پایین تر از سرعت صوت باشد.

تصاویر کامپیوتری جدیدی که از بمب افکن استراتژیک Xian H-20 منتشر شده، اطلاعاتی در مورد تازه ترین نسل هواپیماهای جنگی چین را فاش می کند.

جو گروات، کارشناس تسلیحات نظامی هوایی و تحلیل گر دفاعی آسیا-پاسیفیک در موسسه Janes می گوید که تصاویر تازه منتشر شده نشان می دهند این هواپیما پناهکار بودن را به سرعت بالا ترجیح داده است. وی در این باره می گوید: «از این رو این موضوع بدین معناست که پیشرفت های استراتژیک این هواپیما این است که می تواند همانند یک بمب افکن استراتژیک حمله کند و بدین ترتیب قادر خواهدن بود اهدافی بسیار دور را هدف قرار دهد، شاید در رشته جزایر ثانویه و حتی فراتر از آن. این بدان معناست که این بمب افکن می توند دارایی ها و منافع ایالات متحده در آسیا-پاسیفیک را تهید نماید و در صورتی که وارد مرحله بکارگیری شود می تواند اوضاع بازی را تغییر دهد».

تصاویر کامپیوتری جدیدی که از بمب افکن استراتژیک Xian H-20 منتشر شده، اطلاعاتی در مورد تازه ترین نسل هواپیماهای جنگی چین را فاش می کند.

برای مقایسه، بمب افکن B-2 Spirit دارای برد عملیاتی نزدیک به ۷,۰۰۰ مایل است در حالی که فاصله بین چین و گوام تنها ۱,۸۰۰ مایل است. استراتژی موسوم به زنجیره های جزیره ای ایالات متحده شامل سه ردیف پایگاه از ژاپن، گوام تا هوایی است که توانایی های دفاعی این کشور در دریای چین جنوبی را افزایش می دهد. زنجیره دوم که بمب افکن جدید چینی آن را تهدید می کند، توسط جزایر بونین و جزایر آتشفشانی ژاپن تشکیل شده، همراه با جزایر ماریانا و به طور ویژه جزیره گوآم است که یکی از قلمروهای مهم ایالات متحده در خارج از این کشور و یک پایگاه نظامی بزرگ به شمار می آید.