پنتاگون اعلام کرده است که قصد دارد یک بمب هسته ای جدید با قدرت ۲۴ برابر بمبی که در سال ۱۹۴۵ در هیروشیما استفاده شد، بسازد. این خبر چند روز پس از آن منتشر می شود که مشخص شد چین قصد دارد زرادخانه کلاهک های هسته ای خود را تا سال ۲۰۳۰ به بیش از ۱,۰۰۰ عدد برساند.

 
B۶۱ - ۱۳ جدیدترین بمب هسته ای آمریکا که 24 برابر قوی تر از بمب هیروشیماست

 

بمب اتمی جدید B۶۱ – ۱۳ ساخت آمریکا از هواپیماهایی از جمله بمب افکن پنهانکار ۶۹۲ میلیون دلاری B – ۲۱ Raider که در حال حاضر در حال توسعه است، رها خواهد شد. بمب های گرانشی بدون قابلیت هدایت هستند اما بمب جدید دارای یک کیت اضافه در قسمت دم است که به هدف گیری و دقیق تر کردن آن کمک می کند. این بمب در صورت استفاده روی یک شهر می تواند تا یک میلیون قربانی داشته باشد، برد آن نزدیک به ۹۶۰۰ کیلومتر بوده و شعاع انفجاری آن ۵.۶ کیلومتر است. بمب هسته ای B۶۱ – ۱۳ در فاصله ای نزدیک تر به زمین منفجر شده و باران رادیواکتیو بزرگتری نسبت به بمب های قبلی دارد و به همین خاطر قدرت ویرانگری بیشتری دارد در حالی که دقت آن نیز بیشتر شده است.

 
B۶۱ - ۱۳ جدیدترین بمب هسته ای آمریکا که 24 برابر قوی تر از بمب هیروشیماست

 

توسعه این سلاح جدید باید توسط کنگره تایید شود اما به سرعت با نشانه های تایید از سوی نمایندگان جمهوری خواه مواجه شد. پنتاگون در این باره گفته است: « B۶۱ – ۱۳ بازدارندگی در مقابل دشمنان و اطمینان متحدان و شرکا را با ارائه گزینه های بیشتر به رئیس جمهور در برابر برخی اهداف نظامی سخت تر و وسیع تر تقویت خواهد کرد».

این سلاح آخرین نسخه از بمب گرانشی B۶۱ است که از زمان جنگ سرد یکی از مهره های کلیدی بازدارندگی هسته ای آمریکا بوده است. این بمب حداکثر بازده ۳۶۰ کیلوتنی خواهد داشت که ۲۴ برابر بازده تقریباً ۱۵ کیلوتنی بمبی است که در ۶ اوت ۱۹۴۵ در شهر هیروشیمای ژاپن انداخته شد. بمبی که سه روز بعد در ناکازاکی انداخته شد، بازدهی حدود ۲۵ کیلوتن داشت.

B۶۱ - ۱۳ جدیدترین بمب هسته ای آمریکا که 24 برابر قوی تر از بمب هیروشیماست

 

تولید آنچه که انتظار می رود تعداد کمی از بمب های B۶۱ – ۱۳ ها باشد، تعداد کلی سلاح های هسته ای در زرادخانه آمریکا را افزایش نخواهد داد چرا که سلاح های دیگری در این مدت بازنشسته خواهند شد. به عبارت دیگر، B۶۱ – ۱۳ ذخیره سلاح های هسته ای آمریکا را افزایش نخواهد داد، بلکه جایگزین برخی از بمب های B۶۱ – ۷ خواهد شد. آمریکا در حال حاضر حدود ۳,۷۰۰ کلاهک هسته ای دارد که ۱,۴۱۹ عدد از آن ها آماده باش هستند.

بمب های B61-13 کم تر از یک سوم قدرت بزرگ ترین سلاح هسته ای آمریکا یعنی B۸۳ را خواهد داشت که قدرت انفجاری ۱.۲ مگاتنی دارد که ۸۰ برابر قدرت بمب هیروشیما است. باراک اوباما سعی کرد B۸۳ را بازنشسته کند اما دونالد ترامپ به این رویه پایان داد.

B۶۱ - ۱۳ جدیدترین بمب هسته ای آمریکا که 24 برابر قوی تر از بمب هیروشیماست

 

گمانه زنی هایی وجود داشت مبنی بر اینکه که پیشنهاد ساخت بمب هسته ای B۶۱ – ۱۳ می تواند توسط دولت بایدن برای متقاعد کردن جمهوری خواهان در کنگره به منظور خلاص شدن از B۸۳ ارائه شده باشد. بایدن در جریان کمپین انتخاباتی ۲۰۲۰ وعده داد که آمریکا « را به جهانی بدون سلاح هسته ای نزدیک تر کند تا وحشت هیروشیما و ناکازاکی هرگز تکرار نشود».

با این حال، آمریکا در حال حاضر درگیر بلندپروازانه ترین تلاش خود در زمینه سلاح های هسته ای از زمان جنگ جهانی دوم است. این کشور طی دهه آینده بیش از ۷۵۰ میلیارد دلار برای نوسازی تقریباً تمام بخش های دفاع هسته ای قدیمی خود هزینه می کند زیرا برخی از سیستم ها و قطعات این سلاح ها بیش از ۵۰ سال قدمت دارند.

B۶۱ - ۱۳ جدیدترین بمب هسته ای آمریکا که 24 برابر قوی تر از بمب هیروشیماست

 

در آزمایشگاه ملی لوس آلاموس در نیومکزیکو در دو سال گذشته ۳,۳۰۰ کارگر استخدام شده اند و نیروی کار اکنون بیش از ۱۷,۰۰۰ نفر است. کارگران در حال تولید هسته های پلوتونیوم هستند که اجزای کلیدی برای سلاح های هسته ای به شمار می آیند.

اوایل ماه جاری میلادی مشخص شد که چین دستکم ۵۰۰ کلاهک هسته ای عملیاتی را انبار کرده است که بیشتر از آن چیزی بود که آمریکا قبلاً تصور می کرد. پنتاگون در گزارش سالانه خود درباره قدرت نظامی چین اعلام کرد که پکن تولید سلاح های هسته ای را تسریع کرده و قرار است تا پایان دهه این میزان را دو برابر کند.

این افشاگری ضربه دیگری به روابط دو اقتصاد بزرگ جهان بود که در حال حاضر در پایین ترین سطح خود در سال های گذشته قرار دارد.

B۶۱ - ۱۳ جدیدترین بمب هسته ای آمریکا که 24 برابر قوی تر از بمب هیروشیماست

 

علاوه بر افزایش افزایش تلاش های های هسته ای چین، تنش ها بر سر طیف وسیعی از مسائل از جمله تهاجم پکن به تایوان، فعالیت های نظامی این کشور در دریای چین جنوبی، تجارت و حقوق بشر در حال افزایش است. پکن به سیاست عدم استفاده از تسلیحات هسته ای متعهد است، به این معنی که هرگز حمله پیشگیرانه ای انجام نخواهد داد. در مقابل آمریکا به سیاست “عدم استفاده اولیه” پایبند نیست و می گوید سلاح های هسته ای تنها در “شرایط سخت” مورد استفاده قرار خواهند گرفت.