موشک‌های Brimstone بریتانیا در راه اوکراین؛ از این سلاح نقطه‌زن و ضد زره چه می‌دانیم؟
 
 

بر اساس گزارش تلگراف، بریتانیا موشک های Brimstone 2 با قابلیت هدایت لیزری را در اختیار اوکراین قرار دهد که برد آن دو برابر نسخه اول این موشک است. بریتانیا اولین بار شش ماه پیش بود که موشک های Brimstone را در اختیار اوکراین قرار داد و نیروهای اوکراینی نیز کامیون های نظامی خود را برای ایجاد یک پلتفرم پرتاب متحرک با این موشک تغییر کاربری دادند، برای موشکی که معمولاً از هوا به سمت اهداف زمینی شلیک می شود و یک موشک ضد تانک است. اولین نسخه موشک Brimstone در سال ۲۰۰۵ وارد سرویس نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا شد و در سال ۲۰۰۸ بود که به سیستم هدایت لیزری مجهز شد.

 

موشک های Brimstone 2 در راه اوکراین

نسخه دوم و پیشرفته تر این موشک که در اختیار اوکراین قرار خواهد گرفت در سال ۲۰۱۶ وارد سرویس شده است. وزارت دفاع بریتانیا اخیراً گفته بود که به سرعت ۱,۰۰۰ فروند موشک سطح به هوای دیگر در اختیار اوکراین قرار خواهد داد. موشک Brimstone  که توسط کمپانی MBDA Systems توسعه یافته است دارای نسخه های هوا پرتاب، زمین پرتاب و کشتی پرتاب است و عموماً به عنوان یک سلاح ضد کشتی یا حمله به اهداف زمینی به کار می رود. بدون توجه به نوع استفاده، Brimstone موشکی با ۱.۸ متر طول و وزن ۵۰ کیلوگرم است که قطر آن به ۱.۸ متر می رسد.

موشک های Brimstone 2 در راه اوکراین

این موشک توسط یک رادار میلیمتری-موجی دوگانه فعال و لیزر نیمه فعال هدایت می شود و این یعنی اینکه می توان در تمامی شرایط آب و هوایی و در طول شب نیز می توان از آن استفاده نمود. همچنین یک سیستم هدایت و مسیریابی اینرسیال خودکار در این موشک طراحی شده که پیش از شروع جستجوی خودکار برای پیدا کردن هدف، آن را به منطقه  کلی هدف خواهد رساند. کلاهک موشک Brimstone دارای یک خرج انفجاری دوگانه با مدهای فیوزی متفاوت تاخیری و مجاورتی است. نسخه هواپرتاب این موشک توانایی نابود کردن اهدافی در فاصله ۷ تا ۲۵ کیلومتری را داشته و برد حداکثری نسخه سطح پرتاب نیز تاکنون اعلام نشده است اما گمان می رود که از برد نسخه هوا پرتاب کمتر باشد.

 

موشک های Brimstone 2 در راه اوکراین

این موشک ضد زره پیشرفته یک موشک تهاجمی سبک وزن است که برای درگیری با اهداف متحرک با سرعت بالا یا کشتی ها طراحی شده است اما از سیستم های موسوم به «یک موشک چندین پلتفرم» است که می تواند علیه پلتفرم های مختلفی از جت های جنگنده تا هلیکوپترهای تهاجمی، سیستم های هوایی کنترل از راه دور، تا خودروهای زرهی به کار گرفته شود. این موشک امکان پرتاب از لانچرهای زمینی ثابت و متحرک را داشته و در صورت پرتاب از آسمان به یک موشک ضد زره برد بلند تبدیل می شود که به هواپیماهای بریتانیای توانایی درگیری با تانک ها و خودروهای زرهی در پشت خطوط دفاعی دشمن را می دهد. سایز و وزن کم این موشک به آن امکان می دهد که در هلیکوپترها و هواپیماهای بال ثابت بسیاری به کار گرفته شود.

همچنین Brimstone دارای یک کلاهک ضد تانک دوگانه با قدرت انفجاری بالاست که توانایی نفوذ به زره های واکنشی انفجاری را داراست. خرج انفجاری جلویی باعث انفجار اولیه زره شده و راه را برای خرج انفجاری اصلی برای نفوذ دارت ضد تانک فراهم می کند. نسخه جدید Brimstone 2 دارای دقت بالا و خسارت جانبی کمتری است و از یک تکنولوژی جستجوی سنسوری دوگانه جدید استفاده می کند که شامل سنسورهای راداری SAL و mmW است.

این نسخه ۱.۸ متری دارای ۵۲.۷ کیلوگرم وزن و قطر ۰.۱۸ متر است. تولید این نسخه از جولای ۲۰۱۴ آغاز شده و در جولای ۲۰۱۶ به صورت گسترده برای به کار گرفتن روی جنگنده های بریتانیایی Tornado GR4 به کار گرفته شد. در مارس ۲۰۱۹ بود که نسخه سوم با نام Brimstone 3 به عنوان یک سیستم موشک با دقت بسیار بسیار بالا با موفقیت در سوئد تست شد. تازه ترین نسخه دارای تجهیزات پیشرفته تری است که توانایی سطح به هوای این موشک را بالاتر می برد.

معرفی موشک بریمستون:

بریمستون با بیشینه سرعت 1.3 ماخ از سال 2005 در خدمت ارتش بریتانیا قرار گرفته است. نیروی هوایی پادشاهی بریتانیا از این موشک سوخت جامد در عراق و افغانستان استفاده کرد.

بریمستون با برچسب قیمت بیش از 200 هزار دلار برای هر واحد، موشک گران قیمتی محسوب می شود. آلمان و عربستان از خریداران شناخته شده این موشک محسوب می شوند. بریمستون از نوع موشک های "شلیک کن و فراموش کن" محسوب می شود و به رادار و سامانه هدایت جستجوگر لیزری مجهز است.

بریمستون؛ موشکی کوچک اما ارزشمند

موشک بریمستون تنها شش فوت (1.8 متر) طول و 200 پوند (91 کیلوگرم) وزن دارد و کلاهک جنگی زره‌شکن آن حدود 14 پوند (6.3 کیلوگرم) وزن دارد، اما در اوکراین بار دیگر توانایی های خود در نابودی تانک ها را نشان داده است. این موشک از یک پرتابگر سه گلوله ای که امکان نصب روی یک وانت نیز دارد، شلیک می شود.

آیا می توان از موشک بریمستون علیه قایق ها و کشتی های روسیه استفاده کرد؟

یک نسخه دریایی از موشک بریمستون به نام "سی اسپیر" (Sea Spear) وجود دارد که می تواند قایق ها و کشتی های کوچک را نابود کند. مشخص نیست آیا اوکراین این نوع موشک را نیز دریافت کرده است یا خیر زیرا بیشتر ویدئوهایی که تا به امروز در رسانه های اجتماعی منتشر شده اند، پرتابگرهای زمینی که روی یک وانت نصب شده اند را نشان می دهند.

آیا می توان این وانت ها را در خط ساحلی پارک کرد تا کشتی ها و قایق های روسی در دریای سیاه را نابود کرد؟ مطمئنا به خدمه ای باتجربه برای تحقق چنین هدفی نیاز است. موشک سی اسپیر ممکن است توانایی اوکراین برای ضربه زدن به شناورهای سطحی روسیه را افزایش دهد.

اما برد شلیک احتمالا بسیار کوتاه است و کلاهک جنگی سی اسپیر به اندازه ای بزرگ نیست تا آسیب جدی به کشتی های بزرگ‌تر وارد کند، از این رو، بیشتر برای از بین بردن یدک‌کش های نجات روسیه که نزدیک به خط ساحلی فعالیت می کنند، قابل استفاده به نظر می رسد.

وضعیت سیاسی انگلیس اهمیت دارد

بوریس جانسون نخست وزیر سابق انگلیس به تازگی استعفا داده است، اما تا زمان انتخاب جایگزین وی به امور کشور رسیدگی خواهد کرد. وی یکی از طرفداران جدی موشک بریمستون است. جانسون از دریافت محموله های کمک نظامی شامل موشک های بریمستون توسط اوکراینی ها در آغاز جنگ با روسیه اطمینان حاصل کرد. حال باید دید رهبر سیاسی جدید انگلیس آیا به ارسال موشک های بیشتر به اوکراین ادامه خواهد داد یا خیر.